Thursday, June 9, 2016

ღერძული სიმეტრია

 გაკვეთილის გეგმა


გაკვეთილის მთავარი თემა
ღერძული სიმეტრია
სწავლების საფეხური
მეშვიდე  კლასი
მოსწავლეთა პროფილი
13 მოსწავლე
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალურობა
ამ საკითხის შესწავლა გეომეტრიული გარდაქმნების უკეთ შესწავლის საწინდარია დაეხმარება მოსწავლეებს გამოიყენონ წინარე ცოდნა-საკოორდინატო სიბრტყე დაკოორდინატები
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
ყოველდღიურ ცხოვრებაში სიმეტრიის როლის გააზრება. ღერძული სიმეტრიის თვისებების ,გეომეტრიული ფიგურების თვისებების შესწავლაში მათი მნიშვნელობის გააზრება.
წინასწარი ცოდნა
იციან თუ რა არის სიმეტრია. შეუძლიათ მოძებნონ სიმეტრიის ღერძი მასალებში რომელსაც ბუნება გვაწოდებს -ფოთლები ყვავილები.შენობებში ასახელებენ სიმეტრიულ ფიგურებს
შეფასების საგანი და პროცედურები
მოსწავლეთა წარმატებას დავადგენ სავარჯიშოების ,ტესტების,დამოუკიდებელი სამუშაოს საშუალებით. მოსწავლეებს შევაფასებ წინასწარ შემუშავებული შეფასების რუბრიკის მიხედვით
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
სახელმძღვანელო -გ.გოგიშვილი...შეესაბამება მოსწავლეთა კითხვის უნარებს .დამჭირდება სლაიდი პროექტორი,კომპიუტერი, ცარცი,დაფა.
გაკვეთილის მსვლელობა
საორგანიზაციო საკითხები 2წთ,
A ფაზა 15 წთ
მოსწავლეებს ვავალებ გაიხსენონ რა იციან სიმეტრიის შესახებ დაასახელონ სიმეტრიული ფიგურები რომელსაც ბუნება გვაწოდებს კომპიუტერით მიწოდებული ფიგურებიდან დაასახელონ სიმეტრიული ფიგურები.
B ფაზა/შინაარსის რეალიზება 22წთ
       ვაჩვენებ პრეზენტაციას ღერძულ სიმეტრიაზე. პარალელურად მოსწავლეები ფორმატზე მოცემულ დიაგრამაზე განათავსებენ ფერად ფურცლებზე დაწერილ წერტილებს თავისი კოორდინატებით
აქტივობა  1 ამოვაცნობინებ მოსწავლეებს მოცემულ წერტილების სიმეტრიულ წერტილებს საკოორდინატო ღერძების მიმართ ,შეამჩნევენ კანონზომიერებას -თუ წერტილის კოორდინატია /2;3/მაშინ მისი სიმეტრიული წერტილი აბცისათა ღერძის მიმართ იქნება /2;-3/ ხოლო ორდინატათა ღერძის მიმართ /-2;3/
აქტივობა 2
 ამოიცნობენ ფურცლებზე  მოცემულ ღერძულად სიმეტრიულ ფიგურებს ,ასახელებენ მათ სიმეტრიის ღერძების რაოდენობას.ავსებენ ცხრილს ,სადაც ახდენენ იმ ფიგურების კლასიფიცირებას, რომელთაც აქვთ  1,2 ან მეტი სიმეტრიის ღერძი
აქტივობა მე-3ავსებენ  ასოციაციურ რუკას ,თუ რა გამუყენება აქვს სიმეტრიას .                                აქტივობა მე-4 ავსებენ ფიგურის ფრაგმენტს პირველი ვარიანტი-იმის გათვალისწინებით ,რომ ფიგურა სიმეტრიულია აბცისათა ღერძის მიმართ ,ხოლო მეორე ვარიანტი ორდინატათა ღერძის მიმართ.წყვილები ამოწმებენ ერთმანეთის ნამუშევრებს და აბარებენ მასწავლებელს
C ფაზა./გამთლიანება/-6წთ
მასწავლებელი ახდენს დავალების შეჯამებას.აკეთებს დასკვნებს ,აწყობს დეფრიბინგს რა ვისწავლეთ.რაში გამოგვადგება მასალა .
ვაფასებ მოსწავლეებს შეფასების რუბრიკის  მიხედვით


No comments:

Post a Comment